اخبار فناوری

تماس ویدیویی هولوگرافیک سه‌بعدی با پروژه استارلاین گوگل

Project Starline Cover

پروژه استارلاین یک باجه تماس ویدیویی است که از دوربین‌ها، سنسورها و یک نمایشگر برای ارتباط واقع‌گرایانه و از راه دور کاربران بهره می‌برد.

گوگل اعلام کرده «پروژه استارلاین» (Project Starline) وارد مرحله بعدی آزمایش خود می‌شود و افراد بیشتری می‌توانند آن را تجربه کنند. پروژه استارلاین گوگل که سال گذشته معرفی شد، یک باجه تماس ویدیویی هولوگرافیک است که از تصاویر سه‌بعدی، دوربین‌های با وضوح بالا، حسگرهای تشخیص عمق و یک نمایشگر میدان نوری برای ایجاد تجربه‌ای واقعی برای کاربران استفاده می‌کند.

گوگل از اواخر سال جاری میلادی نصب نمونه‌های اولیه Project Starline را برای آزمایش بیشتر در دفاتر برخی شرکای خود مانند Salesforce و WeWork آغاز خواهد کرد.

تاکنون غرفه‌های تماس سه بعدی در دفاتر مستقر در ایالات متحده گوگل وجود داشتند که کارمندان می‌توانستند آن‌ها را برای مواردی مانند جلسات آزمایش کنند. این شرکت همچنین از بیش از 100 شریک سازمانی خود در زمینه‌هایی مانند رسانه، مراقبت‌های بهداشتی و خرده‌فروشی دعوت کرده بود تا این فناوری را در دفاتر خود به نمایش بگذارند و نظرات خود را در مورد آن ارائه کنند.

پروژه‌ی استارلاین از بینایی رایانه‌ای، یادگیری ماشینی، صدای فراگیر، فشرده‌سازی پیشرفته دوربین‌های عمق‌سنجی و یک نمایشگر بزرگ «میدان نوری» (Light Field) برای ارائه‌ی این تجربه‌ی نو از تماس تصویری استفاده می‌کند.
یک نمایشگر ۶۵ اینچی به کاربران امکان می‌دهد تا تصاویر سه‌بعدی با وضوح بالا را بدون نیاز به عینک مخصوص مشاهده کنند. فناوری میدان نوری طی دهه‌ی گذشته کاربردهای امیدوارکننده‌ای یافته اما هنوز به‌عنوان راهی برای نمایش تصاویر سه‌بعدی در زندگی روزانه استفاده نشده است.
دوربین‌های تشخیص عمق هم که بیش از ده نمونه هستند، اطمینان پیدا می‌کنند که کاربر توانایی دیدن زاویه‌های گوناگون از مخاطب خود را داشته باشد، درست مانند زمانی که در مقابل او قرار دارد.

افرادی که توانسته‌اند پروژه استارلاین را آزمایش کنند، این تجربه را حتی در مراحل اولیه خود به عنوان یک فناوری فوق‌العاده واقع‌گرایانه و چشمگیر توصیف کرده بودند.

نحوه عملکرد و ویژگی‌های پروژه استارلاین

در این فناوری، هر شرکت‌کننده در یک غرفه با مجموعه‌ای از دوربین‌ها و پروژکتورهای مادون قرمز می‌نشیند که یک تصویر سه‌بعدی واقع‌گرایانه از او ایجاد می‌شود. همچنین با وجود پشتیبانی از جلوه صوتی فضایی، صدای کاربران در واقعی‌ترین حالت ممکن خود ضبط خواهد شد. تمام این قابلیت‌ها همراه با سیستم ردیابی سر و نمایشگر ۶۵ اینچی ۸K، باعث می‌شود تا اینطور به‌نظر برسد که تماس‌گیرنده در مقابل شما نشسته است.

پروژه‌ی استارلاین هنوز برای عرضه‌ی عمومی آماده نیست و حتی به دلیل آنکه هم‌اکنون با چراغ‌ها، دوربین‌ها و صندلی یکپارچه همراه است، برای کاربرد گسترده، بزرگ به‌نظر می‌رسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *